Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Tradiční čínská medicína popisuje krev jako další důležitou vitální substanci těla vedle Qi, tělesných tekutin a esence. Krev v těle cirkuluje v cévách, které se označují názvem Mai (čti maj) a patří tady tepny, žíly i vlásečnice), tvoří se určitým specifickým způsobem z potravy a esence Jing a má svoje funkce.

Tvorba krve

V oblasti sleziny a žaludku se z trávené potravy tvoří jemná esence, kterou pak Qi sleziny vynáší nahoru do plic. V plicích se tato esence smíchá s Qi vdechovanou zvenčí a tato směs transformací Qi plic a srdce proudí do cév, kde se promíchává s krví a doplňuje ji. Součástí krve jsou také vyživující Qi a vodnatá složka tělní tekutiny vznikající transformací potravy.

Funkce krve

Krev podle čínské medicíny v těle vykonává dvě hlavní funkce – vyživuje a svlažuje organismus a tvoří materiální substrát pro mentální a psychickou složku člověka.

Krev vyživuje a svlažuje organismus

Krev cirkuluje v cévách po celém těle a nepřetržitě přináší živiny k orgánům, svalstvu, kostem, pokožce. Zároveň krev svlažuje vnitřní prostředí organismu a pomáhá v něm udržovat potřebnou vlhkost.  Krev je důležitá pro růst a pohyb.

Krev tvoří materiální substrát psychiky

Psychiku v lidském těle podle čínské medicíny představuje především duch Shen (viz článek o srdci a dalších orgánech). Duch Shen představuje určitou formu Qi v její pre-kosmické a post-kosmické podobě a ovlivňuje naši mysl, veškeré vědomí, duševní aktivity, procesy myšlení a také spánek. A protože Qi je v lidském těle těsně vázaná na krev, tato spojitost poukazuje na to, jak spolu úzce souvisí krev a duch Shen – naše psychika. Na základě tohoto tradiční čínská medicína nalézá příčiny mnoha chorobných poruch projevujících se v psychické oblasti ve stavech tzv. prázdnoty krve anebo horkosti krve. Například prázdnota krve srdce a jater vyvolává nespavost, množství snů anebo duševní neklid.

5 orgánů Zang a jejich vliv na krev

Srdce řídí krev a cévy, pohání krev, dodává jí červenou barvu a teplo (teplo se krví rozvádí do těla).

Slezina udržuje krev v cévách, doplňuje krev a esenci z potravy.

Plíce asistují srdci v cirkulaci krve, jsou zdrojem Qi, která krev pohání.

Ledviny doplňují krev esencí Jing.

Játra regulují množství krve v oběhu a samotný oběh krve.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno