Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Ledviny jsou mocným úředníkem, z nich se rodí schopnosti a inteligence. Tradiční čínská medicína považuje ledviny za jeden z nejdůležitějších orgánů těla. Jsou kořenem yinu a yangu všech vnitřních orgánů a pramenem života. V ledvinách se uchovává vrozená životní síla a hmota z níž se člověk rodí a žije, a díky níž může i sám plodit další potomky. Proto se ledvinám říká také prenatální zaklad člověka.

Fyzické funkce ledvin

Důležitou funkcí ledvin je uchovávání esence Jing (čti ťing). Tato esence je jeden z nejdůležitějších pojmů tradiční čínské medicíny. Je to zdroj lidského organismu, umožňuje rozmnožování, napomáhá růstu a vývoji, doplňuje krev a je kořenem obranné Qi.

Další funkcí ledvin je řízení vody a nasávání Qi. Proces přeměny tekutin souvisí i s dalšími orgány, ale ledviny v něm hrají důležitou roli kvůli své schopnosti transformovat vodu na Qi.

Psychické funkce ledvin

Ledviny uchovávají duši Zhi, která zodpovídá v lidském organismu za paměť, vůli a prvotní podněty – takovou tu jiskru, moment rozhodnutí.  

Kondice ledvin se odráží na vlasech.

Přísun látek umožňujících růst vlasů se děje prostřednictvím krve, původ vlasů však tradiční čínská medicína přisuzuje ledvinám, neboť ty uchovávají esenci Jing, a esence Jing zase představuje zdroj tvorby krve. Když má člověk dostatek zdravé esence, vlasy jsou husté, lesklé, pružné a vypadávají jenom v přirozené míře.

Ledviny a emoce

Emocí, jenž se váže k ledvinám, je strach. Chronická bázlivost a časté podléhání strachu můžou být reakce organismu na úbytek esence Jing sídlící v ledvinách. Vedle strachu je s ledvinami spjat i jeho náhlý a intenzivnější projev – šok. Tato emoce vede ke ztrátě ledvinové Qi a mají destrukční vliv na mechanizmus Qi – konkrétně to vyvolá pokles Qi a proto po zažití šoku je problém s udržením stolice a moči.

Ledviny a močový měchýř

Ledviny i močový měchýř patří k prvku Voda a oba mají na starosti řízení nečisté vody. Ledviny řídí oddělování čistého od kalného a otevírání a zavírání močového měchýře, tj. zadržování a vylučování moče. Močový měchýř v sobě shromažďuje odpadovou tekutinu. Tato funkce močového měchýře je plně podřízena Qi ledvin. To znamená, že oslabení ledvinové Qi má za důsledek například časté močení, pomočování nebo pocit nedostatečného vymočení se.

Ledviny a zima

Ledviny jsou spojeny s prvkem Voda, kterého roční období je zima. To znamená, že na ledviny nejvíce působí právě atmosféra tohoto ročního období. Během zimy jsou ledviny nejvíce náchylné ke ztrátě své rovnováhy, zejména když životní styl člověka se odchyluje od toho, jak by měl v souladu s děním v zimním období vypadat.

Nejčastější patologické příznaky

Nedostatečnost ledvin se nejčastěji projevuje pobolíváním v bedrech, kříži nebo kolenou a časté močení.  

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno