Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Pět prvků v prostoru

Tady vložte dřevo, tu se hodí kov a zde nepoužívejte zemi. To slyší klienti od feng shui konzultantů, když si u nich nechají analyzovat a upravit svůj prostor. Dobře, ale jaké dřevo? Co je přesně ten kov a co představuje země? Nemalou část analýzy pokrývá vysvětlování, jaké prvky, materiály, barvy, předměty nebo doplňky patří ke každému z pěti elementů, protože pět prvků je to, na čem celý systém feng shui stojí a prostřednictvím nich dokážeme prostor harmonizovat a tím obracet svůj život k lepšímu. Proto zde přinášíme přehled a ukázky předmětů, které používáme při harmonizaci podle jednotlivých pěti prvků. 

Dřevo

Rok začíná prvním jarním dnem. Tedy alespoň podle čínské astrologie. Dřevo je energie aktivní a představuje vznik, impulz, pohyb a nový směr. V prostoru se k této energii radí především zelené rostliny (kvetoucí rostliny už patří k prvku Ohni), stromy, bambus, tráva, dřevěný nábytek a vyobrazení těchto kvalit. Když nevíme do prostoru usadit strom, použijeme obrázek stromu. Barvy, které patří ke dřevu, jsou zelená a její odstíny a nefritová. Tvary v prostoru, které řadíme k tomuto prvku jsou obdélník – a v prostoru jej reprezentují například vertikální tapety a vzory na stěnách, vysoké, štíhlé skříně anebo vysoké budovy v exteriéru. Ke dřevu patří také například plachetnice – která reprezentuje nový směr a pohyb vpřed.

Oheň

Po dřevě v koloběhu pěti prvků následuje Oheň. Tento prvek reprezentuje expresi, srdečnost, záři, světlo, radost a vášeň. V interiéru oheň představují řezané kvetoucí rostliny, krb, svíčky, vonné tyčinky a kadidla, vůně a parfémy, žárovky a samozřejmě barvy červená a její odstíny, bordó a růžová. Tvar, který patří k ohni, je trojúhelník.

Země

Země je prvkem, který v prostoru reprezentují především pravidelné tvary, symetrie a čtverec. Země je stabilita a také péče a dle tradiční čínské medicíny tomuto prvku (a slezině) patří přeměna potravy. Proto, vhodný tvar pro jídelní stůl v domácnosti je čtverec nebo obdélník. Když prostor harmonizujeme pomocí země, používáme keramiku, pravidelné tvary, kamínky, písek, vyobrazení hor a kopců. Barvy země jsou žlutá, hnědá a písková.

Kov

Kovové vlastnosti jsou zodpovědnost, smysl pro detail, přesnost a tvrdost, proto nás nepřekvapuje, že v interiéru tento prvek budou reprezentovat například nástěnné hodiny, kovové doplňky, šperky, zlato, stříbro, zbraně, mince, zvonky, tibetské mísy, klavír a kulaté předměty, protože tvar patřící kovu je kruh.  Barvy reprezentující kov jsou bílá, šedá a všechny metalické barvy.

Voda

Vodu v prostoru představuje voda. Nádoby s vodou jako například fontány a akvária. Vodou se uzavírá koloběh pěti prvků, aby opět začal dřevem. Voda představuje mystérium, hlubinu a zánik a v interiéru tento prvek používáme velice uváženě. Barvy, které reprezentují vodu, jsou modrá a černá a tvar je vlnitý. Vodu představuje kapka, rosa, studánka, pára – to vše jak ve fyzické formě, tak jejich vyobrazení. Silným prvkem, který často a rádi v prostoru využíváme je obraz cesty – který představuje harmonické plynutí našeho osudu.

Autor: Lucia Petriláková

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno