Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Tradiční čínská medicína aFeng shui jsou založeny na hledání rovnováhy Yinu a Yangu jak v lidském těle, tak v prostředí, ve kterém člověk žije, pracuje a tvoří. Čínské znaky pro Yin a Yang jsou inspirovány krajinou. Yin znamená stinnou stránu hory a Yang znamená slunnou stranu hory. Yin a Yang představují jednotu interakce dvou sil, které jsou ve své podstatě protichůdné, pasivní a aktivní. Vše na světě koexistuje v protikladných yin-yangových dvojicích, jako například noc a den, země a nebesa, slunce a měsíc, žena a muž. Yinové  yangové vlastnosti se vždy vyskytují ve vztahu jednoho k druhému.

Yin a Yang spolu steorií pěti prvků vysvětlují strukturu a proměny vesmíru. Yin a Yang jsou jako dvě strany mince – nikdy se nemůžou oddělit a existovat jedna bez té druhé. Dohromady, Yin a Yang reprezentují zákony přírody – její trvalé a neustálé proměny. Proměny času, sezóny, Qi, proměny životního prostředí, a proměny člověka. Všechno, vesmír a veškeré jeho součásti oscilují od zrození až po smrt v úžasném tanci propojené energie.

Křivka ve tvaru S uprostřed monády, oddělující a zároveň propojující Yin a Yag ilustruje, že nic není konečné, kompletní nebo absolutní. Jinými slovy řečeno to charakterizuje skutečnost, že život není černobílý. V Yinu se nachází zárodek Yangu a v Yangu se nachází zárodek Yinu. I na té nejjasnější obloze nalezneme mráček, i na té nejtemnější noční obloze nalezneme hvězdu. Nejradostnější den mívá vteřinku smutku a v nejsmutnější den míváme naději.

Yang představuje expandující sílu Nebes. Reprezentuje aktivní sílu v přírodě projevující se jako světlo, horko a sucho. V lidském organismu Yang představuje maskulinitu a pozitivní stránku emocí.  Yin představuje sílu Země a pasivní sílu v přírodě projevující se jako tma, zima a vlhko. V lidském těle symbolizuje ženskost a setrvačnost.

Yin a Yang v nás a kolem nás

Yang

Yin

muž

žena

aktivita

odpočinek

pohyb

pokoj- nehybnost

teplo

chlad

mladost

staroba

zrození

smrt

výdej

příjem

horná část těla

dolní část těla

povrch

nitro

záda

břicho

levá strana

pravá strana

vnější strany

vnitřní strany

qi

krev

výdech

nádech

bdění

spánek

akutní choroba

chronická choroba

rychlý začátek

pozvolný začátek

vysoká teplota

nízká teplota

prudká bolest

lehké pobolívání

denní problémy

noční problémy

silný hlas

slabý hlas

neklid

apatie

žízeň

bez žízně

nebesa

země

bílá

černá

život

smrt

léto

zima

horko

chlad

den

noc

jih

sever

slunce

měsíc

předek

záda

tvrdý

měkký

rychlý

pomalý

karate

yoga

fotbal

taiji

studium

meditace

hraní her

sledování TV

červený

modrý

žlutý

zelený

věda

filosofie

matematika

náboženství

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno