Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

5 vnitřních orgánů pohledem tradiční čínské medicíny

Pět vnitřních orgánů těla  - játra, srdce, slezina, plíce a ledviny - tradiční čínská medicína považuje za nejdůležitější ústrojenství lidského organizmu. Těchto pět orgánů obhospodařuje a řídí chod celého těla jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Jejich všefunkčnost je dána tím, že jsou zhuštěnou formou kosmické energie pěti prvků – dřeva, ohně, země, kovu a vody. A stejně jako pět prvků tvoří, organizuje a řídí celý makrokosmos, tak i jejich protějšky v těle – pět vnitřních orgánů – tvoří, organizují a řídí mikrokosmos (tělo) člověka.

5 orgánů Zang

V tradiční čínské medicíně se pro těchto pět orgánů používá název Zang (čti cang), který je možné překládat jako „úschovna“, takže pět orgánů můžeme nazývat též pět úschoven. Tento pojem úzce souvisí s jejich prvním hlavním úkolem a ten je uchovávaní Qi (čchi). Dále se podílejí na vytváření psychického a emočního života člověka. Tradiční čínská medicína do každého z těchto pěti orgánů umísťuje určitou část naší psychiky a jednou z jejich funkcí je tvoření emocí. Játra produkují hněv, srdce radost, slezina uvažování a zádumčivost, plíce zármutek a ledviny strach.

Orgány dále řídí činnost smyslových orgánů, které jsou považovány za vstupní otvory, jimiž proudí Qi příslušných orgánů a propojuje je s vnějším prostředím. Játra jsou takto spojena s očima, srdce s jazykem, slezina s ústy, plíce s nosem a ledviny s ušima.

Pět orgánů zang řídí také další části těla a ovlivňují určité partie, tkáně a povrchové části lidského organismu a podle jejich stavu a lze poznat, v jaké kondici je ten-který orgán. Srdce má například na starosti všechny dráhy krevního oběhu, čili tepny, cévy a žíly a jeho kondici je možné poznat podle tváře. Plíce obhospodařují povrh těla – pokožku, potní otvory i ochlupení a jejich kondice se pozná podle nosu. Slezina řídí svalstvo a končetiny, její stav odrážejí rty. Játra mají na starosti šlachy a vazy, a jejich kondice se dá poznat podle stavu nehtů. Ledviny ovlivňují stav kostí a zubů, a kondici ledvin prozrazují vlasy.

Lidské tělo přirovnává tradiční čínská medicína k paláci císaře, kde císařem je srdce a ostatní orgány jsou úředníci. Podobně jako je tomu v císařství, také v těle má každý orgán svou funkci a efektivní fungování všech zabezpečí spokojeného a zdravého člověka.

Srdce

Srdce je nazýváno vládcem všech orgánů a vyvěrá z něj duch a všechno poznání a tím pádem se považuje za sídlo psychiky a vědomí. Sídlí v něm duch Shen (čti šen), a jeho psychické vlastnosti jsou láska, radost, spokojenost, slušnost, řád ale také závist, pocit viny, touha a žádostivost. Srdce také řídí krev a cévy a patří k prvku Ohně. K jeho systému v rámci těla patří tenké střevo, cévy, tvář a jazyk. Nejčastější patologické příznaky srdce jsou palpitace a nespavost.

Slezina

Slezina (spolu s žaludkem) jsou správcové sýpek, z nich vychází to, co prošlo proměnou. Hlavním úkolem sleziny (spolu se svým párovým orgánem žaludkem) je řídit trávicí proces. Je také zodpovědná za ovládání krve, řízení zvedání Qi a řízení masa a končetin. Slezina uchovává duši Yi (čti ji) a její psychické aspekty jsou důvěra, čestnost, otevřenost, rovnováha, nestrannost, ale také starosti, nadměrné přemýšlení, utkvělé myšlenky, výčitky a lítost. Patří k prvku Země a k jejímu systému v rámci těla patří žaludek, maso (svaly), rty a ústy. Nejčastější patologické příznaky jsou únava se zhoršením při jídle, kašovitá stolice, chladné ruce, nohy a nos anebo závratě po postavení.

Plíce

Plíce řídí a regulují Qi v celém těle. Leží ze všech orgánů nejvýše a tím poskytují jakýsi ochranný příkrov, neboli stříšku níže položeným orgánům. A protože se nacházejí v blízkosti srdce – císaře – mluví se o nich jako o kancléři, nejvyšším z hodnostářů. Plíce řídí dýchání a Qi, regulují cesty vody v těle, jsou dvoranou všech cév a řídí hlas. Patří k prvku Kovu a k jejich systému v rámci těla patří tlusté střevo, kůže a ochlupení, hlas a nos. Plíce uchovávají ducha Po (čti pcho) a jejich psychické aspekty jsou spravedlivost, důstojnost, čestnost, sebeúcta ale také zklamání, smutek, žal, trápení, beznaděj, hanba a úzkost. Nejčastější patologické příznaky jsou kašel a dušnost.

Ledviny

Ledviny jsou mocným úředníkem a rodí se z nich schopnosti a inteligence. Říká se o nich, že jsou kořenem yinu a yangu všech vnitřních orgánů a pramenem života. V ledvinách se uchovává vrozená životní síla a hmota z níž se člověk rodí a žije, a díky níž může i sám plodit další potomky. Proto se ledvinám říká také prenatální zaklad člověka. Řídí vodu v těle, nasávání Qi - nádech - a uchovávají ducha Zhi (čti dž).  Jejich psychické aspekty jsou moudrost, racionalita, postřeh, jemnost, sebepoznání ale také strach, přecitlivělost, nejistota nebo šok. Nejčastější patologické příznaky jsou pobolívání v bedrech, křížů nebo kolenou, časté močení. Patří k prvku Vody a k jejich systému v rámci těla patří kosti a zuby, vlasy a uši.

Játra

Játra v těle představují vrchního velitele a vyvěrají z nich úmysly. Uchovávají ducha Hun (čti chun) a jejich psychické aspekty jsou laskavost, schovívavost, soucit, velkorysost ale také hněv, podrážděnost, frustrace, žárlivost, deprese a mrzutost. V těle vykonávají důležité funkce související s krví, Qi i tělesnými tekutinami. Řídí uchovávaní a spotřebu krve, a řídí průchodnost organizmu. Patří k prvku Dřeva a k jejich systému v rámci těla patří žlučník, šlachy a vazy, nehty a oči. Nejčastější patologické příznaky jater jsou bolesti hlavy, nervozita a podráždění a zhoršení příznaků před menstruací.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno