Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Tradiční čínská medicína

 

Tradiční čínská medicína je typ holistického a přírodního systému zdravotní péče, který stimuluje vlastní léčebné mechanismy těla a zohledňuje všechny aspekty života pacienta. Tělo vnímá jako jeden celek navzájem propojených systémů a orgánů, stejně jako člověka, který je součástí přírody.

Jak to u nás probíhá

Po objednání se k nám následuje úvodní sezení, které trvá obvykle hodinu. V jeho průběhu nám sdělíte, co vás k nám přivádí a s čím potřebujete pomoct. Následuje vstupní diagnostika, která obsahuje podrobné dotazování, pohmat pulzu a diagnostiku jazyka. 

Na základě provedené diagnostiky terapeut stanoví principy léčby. Většinou se jedná o bylinnou léčbu (fytoterapii), zejména při chronických potížích, nebo akupunkturu. Doporučí se také úprava stravy, popřípadě další metody jako jsou masáže nebo cvičení Qi Gong.

Kontrolní sezení jsou pak plánované buď jednou za 20 - 25 dní (při bylinné léčbě), nebo i častěji, jednou týdně, při akupunktuře nebo jiných technikách. 

Diagnostika v TČM

Pečlivá diagnostika pomáhá najít příčiny potíží a následně stanovit principy léčby. Důslednou diagnostikou se tak dosahuje vysoké úspěšnosti léčby. Terapeut Tradiční čínské medicíny při diagnostice využívá čtyř oblastí, které přináší specifické informace:

  • Dotazováním se dozvídáme o tom, jak pacient spí, jestli preferuje chlad nebo teplo, jakou má chuť do jídla, jestli má rád svou práci, jakou má povahu a mnoho dalších důležitých informací.
  • Při vyšetření pohledem se zaměřujeme na celkový zjev pacienta, způsob pohybu jeho těla, jeho projev, gestikulace, barva pokožky. Do této oblasti patří také pozorování nebo diagnostika jazyka, jedna z nejpropracovanějších diagnostických metod v tradiční čínské medicíně.


  • Vyšetření sluchem a čichem, kdy nasloucháme vydávaným zvukům, intonaci řeči, dýchání, kašli, škytání nebo vzdychání.  
  • Vyšetření pohmatem kterého součástí je vyšetření pulzu a pohmat různých částí těla. Diagnostika pulzu, mezi důležité vyšetřovací metody v Tradiční čínské medicíně a jeho stanovením získáváme informace o tom, jestli je nemoc povrchová nebo v hloubce, jestli je potřeba jako princip léčby zvolit doplňování a posilování organismu nebo naopak jeho pročišťování a vypouštění.


Techniky v Tradiční čínské medicíně

  • Fytoterapie využívá čistě přírodních produktů, jako jsou kořeny bylin (jako například známý Ren Shen - čti ženšen), jejich stonky, listy, květy, plody, dále různé pryskyřice, nerosty a u závažných onemocnění, jako je například cévní mozková příhoda, se používají také některé živočišné produkty. V dnešní době se však od používání živočišných léčivek z humánních důvodů upouští. Z těchto léčivek, kterých je asi na tři tisíce druhů, terapeut sestavuje bylinnou směs, individuálně pro každého klienta. Byliny se ve směsi spolu vaří podle jasně stanovených pravidel a mnohdy mají silnější, ale hlavně přesnější účinky než běžná farmaka moderní medicíny. Velkou výhodou této léčby jsou nulové vedlejší účinky. Samozřejmě za předpokladu správné diagnostiky a určení principů léčby.

  • Akupunktura slouží k ovlivňování jednotlivých funkcí lidského těla či jeho částí pomocí tenkých jednorázových jehliček jen o málo silnějších než lidský vlas. Využívají se tady takzvané akupunkturní body, které se hmatají na povrchu pokožky a jejichž stimulací lze nastartovat správnou funkci orgánů, na které se působí. Hlavní využití akupunktura nalézá při akutních stavech bolesti, slabosti, a nachlazení, psychických a duševních nerovnováhách. Je to nepostradatelný nástroj při léčbě pohybového aparátu, včetně ochrnutí po cévní mozkové příhodě a mnoha jiných.


  • Tuina pomáhá odstraňovat energetické blokády podél meridiánů těla a použitím silných či slabých masážních technik působí na všechny vrstvy těla. Tím se stimuluje plynulý tok energie (Qi) a krve, což vede k uvolnění a odstranění bolesti. Využívá se hlavně pro potíže pohybového aparátu, bolesti svalů, šlach a kloubů, zatuhlou šíji, bolesti hrudní nebo bederní páteře. Efektivně pomáhá také při bolestech hlavy, nespavosti nebo únavovém syndromu. Baňkování spočívá v přikládání skleněných nádobek na pokožku, čímž lze zmírnit či odstranit bolesti zad a kloubů, celulitidu, menstruační obtíže, migrénu, zažívací problémy, vysoký tlak, otoky, křeče ve svalech a mnoho dalších. K moxování se používá dlouhý pelyňkový doutník zvaný moxa nebo malé pelyňkové kuželíky. Hluboko prohřívajícím teplem zapálené moxy se ošetřují akupunkturní body, uvolňují se akupunkturní dráhy a části těla, doplňuje se energie a dodává teplo do těla.

  • Dietetika je veliká oblast zabývající se vlivem potravin na lidský organizmus a správnou skladbu jídelníčku. Často je právě správná skladba jídla první a nejsilnější nástroj léčby.

  • Qi Gong je zdravotní cvičení zaměřeno na prokrvení a posílení funkcí jednotlivých orgánů a harmonizaci celého těla.

Výčet oblastí, ve kterých můžeme pomoci

Zde uvádíme výčet nejhlavnějších oblastí a potíží, ve kterých dokáže čínská medicína nabídnout kvalitní alternativu.

  • patologie mužských reprodukčních orgánů – impotence, poruchy erekce, předčasná ejakulace, prostatické potíže, bolesti varlat, neplodnost, bolesti v pánevní oblasti, poruchy v močení, bolest, mužská menopauza.
  • potíže s menstruací, výtoky, infekce, bolesti v pánevní oblasti, neplodnost, potraty, cysty, myomy.
  • potíže se zažíváním, od dutiny ústní až po konečník. Ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, žaludeční vředy, časté říhaní, nadýmaní, pocity plnosti v dutině břišní, nechutenství, žravost, pálení žáhy, potíže s nadváhou, žlučníkové kameny, hemoroidy, průjem, zácpa.
  • ochrnutí po CMP, poúrazové, pooperační neurologické potíže jako je necitlivost, nehybnost, přetrvávající bolest. Různé druhy neuralgie, Raynaudův syndrom, karpální tunel, brnění, mravenčení a záškuby, bolesti hlavy a migréna.
  • zvýšený cholesterol, křečové žíly, ale i závažné cévní nemoci, jako jsou různé vaskulitidy a arteritidy.
  • problémy s imunitou a vitalitou. Časté nachlazení, kašel, rýma, zvýšená teplota, pocení se, nepocení se, angína, chřipka, čepy a záněty mandlí, uzlin, slinných žláz. Dalo by se sem přiřadit i astma, sarkoidóza, štítná žláza, a jiné auto imunitní onemocnění včetně roztroušené sklerózy.
  • potíže s klouby, ale revma může postihnout všechny tkáně v těle, tak že se pak zabýváme třeba kůží, nebo cévami, šlachami a svaly.
  • ekzém atopie, dyshidrotický ekzém, infekční ekzém, plíseň, lupénka, akné, rosacea, různé vředy, bércové vředy, nehojící se rány a suchá kůže, kopřivka, alergické reakce na potraviny nebo na kov, slunce, chlad a spoustu dalších kožních potíží.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno