Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Byliny na podporu jater

Minule jsme psali o tom, jak na jaře podpořit játra, aby byly laskavé, a ne plné hněvu.

No a dnes vám přinášíme 14 bylinek na jejich podporu, které na procházce v přírodě můžete najít, utrhnout a doma použít.

Při každé bylince je její název, působení, výskyt, popis a někde i způsob použití.

Tam, kde se u bylinky užívá „herba“, co je většinou kvetoucí nať rostliny, se dělá nálev – infusum.

Obvykle rostlinu navlhčíme a pak přelijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou louhovat kolem 15 minut. Pak cedíme a pijeme. U některých bylin přidávám i recept na čaj.

Kořeny, kůry a jiné dřevnaté části rostlin připravujeme jako odvar – decoctum. 10 g kořene se namočí do 500 ml vody, přivede se k varu a vaříme 5 – 20 minut.

Tak hurá dole přírody s rozpuštěnými vlasy a ve volném oblečení hledat byliny. Uděláte další krok ke své laskavosti a zdravým játrům.

PS: Moc děkuji nejlepšímu herbalstovi či fytoterapeutovi široko-daleko za pomoc při přípravě tohoto příspěvku.

 

Pampeliška lékařská

 

Působení: Kořen a listy jsou ideální na jarní očistné kúry. Čistí krev, cévy, játra, žlučník, žluč a ledviny. Na podporu jater jsou vhodné saláty z listů pampelišky.

 

Popis rostliny: Přízemní růžice tvoří hluboce kracovité listy. Úbory na vrcholu bezlistého stvolu o průměru 3-5 cm. Tvoří žluté, jazykovité květy.

 

Výskyt: Úrodné louky, pastviny, pole, zaplevelené plochy.

 

Použití: Listy natrhejte do mísy a zalijte zálivkou udělanou například z olivového oleje, citronové šťávy, soli a pepře. Nebo 2 ČL listů zalijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte 2x denně.

 

Kořen pampelišky vykopeme. Očistíme a propereme ve studené vodě. Vezmeme 500 ml vody a 10 g kořene pampelišky, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Pak cedíme, podáváme 2 x denně. 

 

 

Čekanka obecná

 

Působení: Kořen podporuje látkovou výměnu, čistí krev a posiluje žluč. Svými hořkými látkami také podporuje trávení.

 

Popis rostliny: Vysoká trvalka s rozkladitě větvenými lodyhami. Obsahuje mléčnou šťávu. Listy jsou laločnaté, kopinaté, široce přisedlé. Na vrcholech větví a v úžlabích horních listů jsou úbory světle modrých jazykovitých květů.

 

Výskyt: Okraje cest, zaplevelen plochy ležící ladem.

 

 

Pelyněk černobyl

Působení: Kvetoucí nať je výborná na žlučové problémy, koliky a jaterní dysfunkce.

Používá se také na moxování.

 

Popis rostliny: Tato slabě aromatická trvalka má tmavozelené listy, které jsou na lícové straně vespod bíle plstnatě ochlupené. Koncový úkrojek kopinatý, pichlavě špičatý. Úbory podlouhle vejčité, široké v průměru 2-3 mm, se žlutými nebo červenohnědými trubkovitými květy.

 

Výskyt: Rumiště, okraje cest, břehy řek.

 

 

 

Měsíček lékařský

 

 

Působení: Květ je skvělý proti zánětu a proti křečím. Ovlivňuje činnost jater a žlučníku.

 

Popis rostliny: Vonící bylina s měkce pýřitými, vejčitě kopinatými listy. Horní listy jsou přisedlé se zúženou bází. Úbory měří v průměru 3-7 cm. Skládají se ze žlutých až oranžových jazykovitých a trubkovitých květů.

 

Výskyt: Okrasná léčivá rostlina, neví se, kde je její domovina.

 

 

Máta peprná

 

Listy máty podporují funkci žlučníku a jater. V čínské fytoterapii se nazývá Bo He.

 

Popis rostliny: Vzpřímená rostlina se stonky často červenofialově zabarvené. Silně aromatická. Listy má výrazně řapíkaté, podlouhle vejčité, špičaté, s pilově zubatým okrajem. Má drobné, růžově fialové květy v dlouhých klasech.

 

Výskyt: Málokdy roste volně v přírodě. Daří se ji na vlhkých nevápnitých půdách v polostínu, ale může se vyskytovat i na sušších a slunných místech.

 

Použití: 1 PL listů máty zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 2-4x denně.

 

 

Lopuch větší

Působení: Kořen čistí krev, posiluje játra a žlučník.

 

Popis rostliny: rostlina se srdčitě vejčitými listy, přízemní jsou velké se žlábkovitě rýhovaným řapíkem. Trubkovité květy v kulovitých úborech na dlouhých stopkách.

 

Výskyt: Rostlinka se vyskytuje na okraji cest, štěrků, sutí a břehů.

 

Kopřiva dvoudomá

Působení: Mladé listy jsou skvělé do salátu. Čistí krev a játra.

 

Popis rostliny: Rostlina se žahavými a štětinovými, přitisklými chlupy. Listy jsou vstřícné, vejčitě kopinaté, se srdčitou bází, zašpičatělé, hrubě pilovité. Květenství jsou většinou delší než řapíky sousedních listů.

 

Výskyt: Lužní lesy, zaplevelené plochy.

 

Jablečník obecný

Působení: Kvetoucí nať působí na tvorba žluči, proti křečím v gastrointestinálním traktu, podporuje funkci jater, žlučové kameny.

 

Popis rostliny: Vzpřímená voňavá rostlina. Listy jsou hustě šedoplstnatě ochlupené, okrouhle vejčité a vroubkované. Bělavé, 6-7 mm dlouhé květy jsou v hustých, mnohočetných, oddálených uskupeních.

 

Výskyt: Teplejší oblasti (Jižní Morava).

 

Použití: 1-2 ČL natě zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 3x denně 30 minut před nebo po jídle. Nepijte při žaludečních vředech.

 

Hořec žlutý

Působení: Kořen stimuluje sekreci a motoriku trávicího traktu a posiluje a čistí játra a žlučník. V čínské fytoterapii se jmenuje Long Dan Cao.

 

Popis rostliny: Rostlinka s mohutným, vícehlavým oddenkem. Široce kopinaté listy s 5-7 nervy. V paždí horních listů vyrůstají asi na 1 cm dlouhých stopkách po 3-10 květy. Koruna žlutá, široce nálevkovitá, s 5-6 cípy srostlými jen na bázi.

 

Výskyt: Pastviny, louky, pláně s trvalkami v hornatých oblastech.

 

Použití: ½ ČL kořene zalijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pijte 3x denně 30 minut před nebo po jídle. Nepijte když máte žaludeční vředy.

 

Dvouzubec trojdílný

Použití: Kvetoucí nať se používá na ekzémy a jarní bylinné kúry.

 

Popis rostliny: Rostlina vzpřímeného vzrůstu, která dorůstá až 60 cm. Silně se větví a lodyha má červeno-hnědou barvu. Květní lůžko obsahuje až 55 trubkovitých květů, které jsou velmi drobné.

 

Výskyt: Vyžaduje půdy s vysokou zemní vlhkostí, roste tedy především na březích řek, rybníků, jezer, můžeme jej najít na dně vypuštěných rybníků i na zamokřených polích.

 

Zemědým lékařský

Působení: Kvetoucí nať čistí krev, posiluje játra a žlučník, kožní nemoci.

Popis rostliny: Půvabná rostlinka bez mléčné šťávy. Listy jsou dvakrát jemně zpeřené. Květy v hroznech po 20-40, koruna 6-9 mm dlouhá, růžově červená, na špičce tmavočervená, s ostruhou. Kališní lístky užší, zubaté, brzy opadavé.

 

Výskyt: Pole, zahrady a rumiště.

 

Použití: 1-2 ČL natě přelijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte 3x denně před jídlem.

 

 

Rozrazil lékařský

Působení: Kvetoucí nať čistí krev, posiluje játra, upravuje cholesterol a pomáhá při ekzémech.

Popis rostliny: Tato poléhavá, ochlupená rostlina má vstřícné, krátce řapíkaté vejčité listy, na okraji jemně pilovité. Koruna bleděmodrých květů má tvar prodloužených hrozen.

 

Výskyt: Chudé trávníky, násypy u cest, světlé lesy, vřesoviště.

 

Rdesno ptačí

Působení: Kvetoucí nať chrání játra před toxickými látkami. V tradiční čínské medicíně se jmenuje Bian Xu.

 

Popis rostliny: Poléhavá nebo vystoupavá, rozvětvená rostlina, která má listy vejčitě elipsovité, na bázi se stříbřitě lesklou, odstávající botkou. Květy po 1-3 v úžlabích listů s červeným až zelenavě bílým, 2-3 mm dlouhým, pětičlenným okvětím.

 

Výskyt: Zaplevelené plochy, pole, cesty.

 

Zeměžluč lékařská

 

Působení: Na hněv a zlost, ale také při nechutenství či trávících problémech po jídle.

 

Popis rostliny: Lysá rostlina s přízemní růžicí oválných listů. Stonky vzpřímené, pouze nahoře vidlanovitě rozvětvené. Listy jsou úzké a zašpičatělé. Květenství vypouklé s pětičlennými, růžovými květy.

 

Výskyt: Mýtiny, paseky a polosuché trávníky.

 

Použití: 1 ČL natě zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 3x denně. V případě žaludečních vředů nepijte.

 

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno