Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Jak nyní wuhanský koronavirus dominuje správám a lékaři hledají léčbu na COVID-19, může být užitečné prozkoumat roli, kterou tradiční čínská medicína (TCM) hraje při prevenci vůči této nemoci.

V současné době „neexistuje žádná schválená léčba, vakcína nebo ošetření pro COVID-19“, uvedlo v pátek tiskové prohlášení americké ministerstvo zdravotnictví. Nejúčinnějším způsobem prevence je zabránit vystavení se tomuto viru.

Kromě dodržování vládních nařízení, pro prevenci vůči COVID-19 a také pro posílení imunitního systému může být tradiční čínská medicína přínosem.

Čínská medicína získala pozornost ve Spojených státech v roce 1971 poté, co publicista New York Times James B. Reston psal o své zkušenosti s akupunkturou v Číně. Od té doby se TCM rozšířila po celé zemi s asi 50 školami vyučujícími tuto praxi a 18 000 jednotlivců s licencí.

Tradiční čínská medicína se vyvinula v jedno z nejužívanějších doplňkových léčebných praktik ve Spojených státech. Mnoho nemocnic například nabízí akupunkturní služby.

Tento posun v přijímání TCM v lékařské komunitě „byl výzkumem za tím“, řekla Dr. Clasina Leslie Smith, ředitelka Integrative Medicine and Culinary Medicine at Southern Illinois University School of Medicine. "Jen v loňském roce bylo vydáno asi 40 000 publikací o akupunkturních a integračních technikách."

 Dr. Smith, která sama také praktikuje čínskou medicínu, řekla: „Jak se mění literatura, jak lidé vidí, co akupunkturisté skutečně dělají a coho jsou schopni, lidé si budují důvěru v to, že vidí integračního poskytovatele.“

Historie čínské medicíny

Čínská medicína je v Číně v popředí při léčbě infekcí dýchacích cest již více než 2 000 let. K dosažení rovnováhy v těle a obnovení zdraví přitom využívá své terapeutické nástroje jako akupunktura, bylinná léčba, a dietetika.

"Tradiční čínská medicína není statická, ale je spíše něčím, co se neustále vyvíjí během posledních 2000 let," John K. Chen, Ph.D., Pharm.D., OMD, L.Ac., řekl The Epoch Times. "Čínská medicína se dívá na člověka zvnějšku, takže se dívá na to, jak celé tělo funguje, nebo existuje spolu s prostředím a nato, jak mohla nemoc vzniknout."

Tradiční čínská medicína je založena na koncepci qi neboli životní energie. Může léčit řadu nemocí, jako je bolest, stres, neplodnost a deprese.

Jeden z nejznámějších klinických textů dosud studovaných v komunitě TCM, Pojednání o horečnatých a různých nemocech, psaný během dynastie Han (25 nl-220 nl), je první lékařskou literaturou, která diskutuje o stádiích infekční choroby. Prochází a poskytuje specifické terapeutické ošetření a bylinné předpisy pro každý stav.

Bylinné receptury z tohoto díla jsou stále stejně relevantní a široce používané i dnes, tak, jako tomu bylo ve druhém století.

"Existuje spousta bylin, které pacient může užívat, záleží však na tom, v jakém stádiu nemoci se nachází," řekl Chen. „První fází je to, čemu obecně říkáme preventivní fáze. Tito pacienti jsou zdraví, ale jsou v kontaktu s lidmi, kteří mohli být infikováni. Během této fáze je nejdůležitější zajistit, aby jejich tělo zůstalo zdravé, aby jejich imunitní systém zůstal silný. “

Na rozdíl od západní bylinné léčby a medicíny jsou čínské byliny méně používány v monoterapii, ale častěji v recepturách, aby se zvýšila jejich účinnost a eliminovaly možné vedlejší účinky, pokud vůbec existují. Vzorce jsou přizpůsobeny specificky stavu pacienta, aby umožnily lepší účinek a rychlejší výsledek.

U některých z čínských bylin používaných k léčbě respiračních infekcí bylo zkoumáním zjištěno, že mají antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Viry, které způsobují nachlazení a chřipku, se v západní medicíně obtížně léčí. K dnešnímu dni pro oba dosud neexistuje lék.

Důležitost imunitního systému

Ve zprávě Společné mise Světové zdravotnické organizace a Číny (pdf), která vyšla v únoru, se zjistilo, že u dětí a dospívajících je méně pravděpodobné, že budou infikováni wuhanským koronavirem. 2,4% infikovaných mělo mírné příznaky.

Nízká míra infekce u věkové skupiny do 18 let by mohla odrážet silnější imunitní systém a lepší celkové zdraví.

Chen říká: „Důvodem je to, že mladší pacienti jsou obecně zdraví, jejich imunitní systém je velmi aktivní, takže když je virus infikuje, imunitní systém je schopen vir rozeznat a produkovat specifické protilátky k neutralizaci a eliminaci viru."

Imunitní systém nás chrání před nemocemi bojem a vylučováním škodlivých látek, které napadají naše tělo, nebo bojuje proti škodlivým změnám, které se dějí uvnitř našeho těla.

Skládá se ze dvou subsystémů: vrozeného a adaptivního imunitního systému. Při spuštění imunitní odpovědi oba subsystémy úzce spolupracují.

Hlavním úkolem vrozeného (nebo nespecifického) imunitního systému je bojovat proti patogenům a jiným škodlivým látkám, které vstupují do těla. Poskytuje obecnou obranu proti virům, bakteriím nebo jiným mikroorganismům, které způsobují onemocnění.

Adaptivní (nebo specifický) imunitní systém je zodpovědný za produkci protilátek proti specifickým patogenům, s nimiž se dříve dostal do styku.

"Většina aktivity imunitního systému je soustředěna na rozhraní s prostředím a střevo je největším rozhraním," napsal v e-mailu Dr. Alexander Khoruts, profesor medicíny v oddělení gastroenterologické hepatologie a výživy na University of Minnesota do The Epoch Times.

Většina z nás nevěnuje pozornost tomu, jak funguje imunitní systém, dokud nejsme nemocní. Pokud dojde na onemocnění chřipkou nebo jiným nakažlivým onemocněním dýchacích cest, neměla by být antibiotika nikdy použita jako léčba, pokud onemocnění dýchacích cest není bakteriální infekcí.

Antibiotika nepůsobí na virové infekce, jako je chřipka nebo nachlazení. Bylo zjištěno, že způsobují rezistenci bakterií při dlouhodobém používání a oslabují imunitní systém. "Je dobře známo, že antibiotika (ničením normálních střevních bakterií) oslabují odolnost vůči invazi různými patogeny," řekl Khoruts.

Oslabený imunitní systém ohrožuje naše zdraví a neumožňuje přirozené obraně našeho těla vykonávat svou práci v boji proti mikroorganismům.

"V západní medicíně, když se dívají na člověka se slabým imunitním systémem, vidí t-buňky a b-buňky," řekl Chen. "Čínská medicína se naopak pokouší zjistit, proč má tato osoba slabý imunitní systém."

"Nesnažíme se léčit imunitní systém samotný, ale taky cokoli, co způsobilo jeho oslabení" řekl Chen. "Jakmile čínská medicína vyšetří a bude léčit obojí, dosáhne se lepší okamžitý a také dlouhodobý účinek."

Chen doporučuje navštívit licencovaného terapeuta, který pomůže zmírnit úzkost, stres a další onemocnění a tím pomůže posílit imunitní systém při dodržování hygieny a dalšími doporučeními úřadů.

Zdroj: The Epoch Times

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno