Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

QIŽivotní dech, vitální síla nebo energie. Tak se zvykne pojem Qi z čínštiny překládat, i když úplně přesně význam Qi přeložit nelze. V následujících řádcích se jej ale pokusíme co nejblíže popsat.

Qi prostupuje Nebem a Zemí a proměňuje všechny věci. Má mnoho významů. Je to vzduch, který dýcháme, je to magnetické pole Země, sluneční světlo. Qi je náš duch. Je to naše štěstí a východní národy věří, že tato síla řídí naš zdraví, bohatství a štěstí. Feng shui a tradiční čínská medicína se snaží využívat pozitivní aspekty této síly ve snaze o zlepšení našeho zdraví a spokojenosti.

Qi je základní podstata, nitro a substance všech věcí a představuje fundamentální, vitální a vyživující sílu pohánějící věci vpřed. Tyto definice můžou působit poněkud vágně až abstraktně, ale idea Qi nese určitou podobnost kvantovému poli v moderní fyzice. Fritjof Capra ve své knize Tao fyziky (Shambhala Publications, čtvrté vydání, 2000) uvádí souvztažnost: „Tak jako kvantové pole, Qi je koncipována jako jemná a neprůkazná forma hmoty, která je přítomna v celém prostoru a může kondenzovat do pevných hmotných objektů.  Pole nebo qi není jen podstata všech hmotných objektů, ale také nese jejich vzájemné interakce ve formě vln.“

Qi představuje sílu, která vdechuje život do rostlin, živočichů, hor, oceánů a nás. Je to substance našich snů, intuice, osudu a štěstí. Tvoří podstatu všech nehmotných věcí jako například letadel, budov a židle na které sedíte. Je to síla, kterou akupunkturisté stimulují svými jehlami a feng shui konsultanti využívají ve snaze zlepšit zdraví, bohatství a vztahy svých klientů.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno