Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Pojem tělní tekutiny používá tradiční čínská medicína jako označení pro všechny organické tekutiny v těle člověka jako sekrety orgánů, šťávy, hleny, sliny a další produkty metabolismu jako jsou pot, moč, atd.

Čínská medicína dále tělní tekutiny rozděluje do dvou základních skupin. Tekutiny Jin – to jsou ty, které jsou řidší, průzračné, s nižší viskozitou, rozmístěné více u povrchu těla, v pokožce, svalstvu a dutinách. Hlavní funkcí této skupiny tekutin je svlažovat organismus. Druhou skupinou tělních tekutin jsou tekutiny Ye, které jsou hustší a mazlavější, nacházející se v orgánech, mozku, dřeni a kloubech. Jejich funkcí je vyživovat příslušné části orgánů a tzv. promazávat.

Tvorba tělních tekutin

Zdrojem tělních tekutin jsou tekuté složky přijímané potravou. Na tvorbě se podílejí žaludek, slezina, tenké a tlusté střevo.

Cirkulace tělních tekutin

Na cirkulaci tělních tekutin se podílejí hlavně slezina, plíce, ledviny a vylučování pak mají na starosti močový měchýř, nos, ústa, pokožka a tzv. dvě dolní yin – močová roura a konečník.

Druhy tělních tekutin

Hleny – patří plicím a nacházejí se v nosu, který je vývodem plic. Jejich funkcí je svlažování nosní dutiny. Je-li v plicích horko, hleny vysychají a jejich množství se zmenšuje, je-li naopak tělo napadeno chladem, množství hlenu se zvyšuje a nos se nimi zanáší a ucpává.

Slzy – jsou tekutiny, které zvlhčují oči, které jsou vývodem jater, takže tato tělní tekutina patří játrům. Nerovnováha jater vyvolává suchost v očích, zarudnutí nebo naopak slzení očí.

Pot – je považován za tekutinu srdce. Oslabení Qi srdce způsobuje nadměrné, kradmé nebo noční pocení.

Sliny – se nacházejí v dutině ústní a čínská medicína je považuje za produkt sleziny (jedna skupina slin) a ledviny (druhá skupina slin). Při oslabení sleziny se snižuje sekrece slin a v ústech nastává pocit sucha, nebo naopak, v případě horkosti v dráze slin se sliny v ústech hromadí a jejich množství se zvyšuje. Při nedostatku ledvin se tvorba slin snižuje a jazyk a ústa jsou suché a v případě nedostatku ledvinového yangu vzniká nadměrné slinění. Slezinové sliny jsou řidší a ledvinové sliny bývají hustší, takto je rozeznáváme.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno