Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Únava je stav, kdy na běžné úkony musíme vynakládat větší úsilí než obvykle a na věci, které bychom si přáli dělat, nebo jsme je dříve s radostí dělávali, nám nezbývá chuť a energie. Kde se ale energie bere? A jak je možné, že tak často pociťujeme její nedostatek? Podle tradiční čínské medicíny je únava způsobena souhrou několika faktorů.

Jídlo

Prvním důležitým faktorem, který má podíl na naší únavě je jídlo. Denní strava je naše palivo a jeho kvalita je pro náš organismus velmi důležitá.  Představuji si to takhle: Já jsem Ferrari, a do takového auta musím tankovat pořádný kvalitní benzin. Asi nepojedu za chlapy do JZD, aby mi tam nalili něco do nádrže z ušmudlaných kanystrů. Já budu chtít pro mé vozidlo tu nejlepší kvalitu, aby měl můj motor správný výkon, a hlavně aby mi pěkně dlouho vydržel. Stejné je to s jídlem.

Jak si ale udržet alespoň určitou kvalitu jídla v dnešní době?  No, celkem jednoduše. Nekupujte trvanlivé, průmyslově vyráběné potraviny se spoustou stabilizátorů a konzervantů. Tyto látky, společně s různými pesticidy a dalšími chemikáliemi zabíjí a ničí přirozené prostředí vaší střevní mikroflóry, co je pro vaše zdraví, vitalitu a obranyschopnost devastující. Kupujte, pokud možno jedno druhové potraviny a sami si je doma zpracovávejte a upravujte.  Například takové upečení chleba doma zabere po nějaké praxi, když odečtem kynutí, přibližně půl hodiny. A chutná skvěle! Když pečení doma není možné, podpořte menší, poctivé pekařství, které to udělají za vás, a domů si odnesete kvalitní produkt, který se nepeče ze zmražených polotovarů.  To samé platí i pro maso, zeleninu, ovoce a jiné potraviny. Jídlo se snažte nemrazit. Kupujte čerstvé, nebalené potraviny s nízkou dobou trvanlivosti. Kupujte méně potravin ale ve vyšší kvalitě.

Že to mnoho stojí? Vzpomínáte si? Jste Ferrari😊.

Prostředí

Dalším faktorem, který ovlivňuje naši vitalitu, je kvalita prostředí a nadechovaného vzduchu.  To je velká kapitola, o které se snad asi nemusím dále rozepisovat. Jen uvedu, že prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, nás ve velké míře ovlivňuje, a proto bychom měli žít v souladu se svým okolím. Když doma nejste spokojeni, změňte to. Upravte si prostor tak, abyste se do něj vraceli rádi. Když žijete ve velkoměstě se špatným vzduchem, podnikejte výlety do lesa a plánujte si volný čas v přírodě.

Odpočinek

Poměr výkon - odpočinek by měl být vyvážený. Pokud máte celý den stres v kanceláři a pak ještě po práci jdete do fit centra a tam se dorazíte, je to velký nepoměr. Nýbrž další stres a odčerpání energie. Procházka, relaxace, kniha, masáž anebo spánek, to je protiklad stresu a tyto aktivity nabijí baterky vyčerpány celodenní prací. Pobyt v přírodě, a ten bych podtrhl, je velmi revitalizující.

Nízká kvalita spánku může být dalším faktorem způsobujícím únavu. Některé věci nejdou úplně změnit. Mám v blahé paměti narození syna a následující rok nočních radostí s prdíky, zuby, vstávání mé ženy kvůli kojení a tak podobně. Jsou ale faktory, které se ovlivnit dají.  Například zatemnění v místnosti, elektronika v ložnici, nepořádek a jiné rušivé faktory.  Velmi důležitý je také čas, kdy si jdeme lehnout. Neměli bychom chodit spát po půlnoci, ale před půl nocí.  V noci, když spíme, má naše Qi (energie) za úkol připravit organizmus na další den. Probíhá spousty čistících a vyživujících procesů, které se dějí jen v noci, když spíme. Když je spánek narušený, nebo nekvalitní, je to jako byste přišli ráno do práce, kde večer předtím nebyla uklízečka.  Budou tam plné koše, rozlité čaje a káva v kuchyňce, špinavé nádobí, někdy i zápach.  V takové kanceláři se pracovat dá, ale ne tak efektivně a s radostí, jako kdyby byla hezky uklizena. Takže nastavení spánkového režimu, přispěje ke kvalitnějšímu spánku a lepšímu chodu vašeho motoru.

Stimulanty

Stimulanty jsou v dnešní době velmi populární, a bohužel výrazně přispívají k úbytku energie. Káva, energetické nápoje a jiné stimulanty energii nedodávají, jsou paradoxně jejím zlodějem. Nenahradí kvalitní a dostačující spánek, kvalitu jídla, a ani odpočinku a relaxace. Jen donutí organizmus sáhnout do zásob a takzvaně spálit zítřejší uhlí.  Další den se již budíme s deficitem a ten se prohlubuje a prohlubuje s každou další kávou, s každým dalším energetickým nápojem.

Mysl a psychika

Asi největší zdroj energie je Shen Qi, anebo jinak řečeno naše mysl a psychika. Určitě se vám už někdy stalo, že vás něco vážně bavilo a dělali jste to bez pocitu únavy a hladu? Práce šla sama od sebe a čas utíkal ani nevíte jak. A také se vám možná již stalo, že jste něco vážně nemohli dělat, proto že vás to neúměrně vyčerpávalo? Navzdory tomu jste to dělali dále motivováni pochvalou, uznáním a finančním ohodnocením. Peněženka se sice naplnila, ale zadostiučinění a pocit spokojenosti to nepřineslo. A toto je v dnešní době bohužel často velkým zdrojem únavy.

A jak se rozeznává pravá příčina únavy?  

Jednoduše😊. Stačí změřit pulz. 

Autor: Lukáš Široký

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno