Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

Tai Jiao neboli výuka plodu během těhotenství představuje tradiční kodifikovaný soubor opatření, které by měla matka dodržovat, aby porodila zdravého potomka. Jedná se především o péči o psychický stav, řeč, myšlenky, chování a výživu. Nastávající maminka by měla pobývat v příjemném prostředí, poslouchat hudbu, volit adekvátní činnosti podle očekávaného pohlaví miminka, povídat si a správně jíst.

Toto je tradiční pohled na těhotenství a přípravu na porod. Takto v pradávné Číně učili maminky, jak nejlépe podpořit zdravý vývoj šťastného miminka. I maminka v 21. století může ale naslouchat těmto moudrým radám a podpořit vývoj svého miminka.

V Tai Jiao existují pro každý měsíc těhotenství určitá doporučení, které by maminka měla dodržovat.

 

1. měsíc

Jíst vyživující, lehko stravitelná jídla, víc kyselé chuti. Pro růst plodu je v tomto období vhodný ječmen (kroupy).

Těhotenství je pod nadvládou dráhy jater.

2. měsíc

Nejíst pálivá jídla, nepřepínat se, nemít sex. Můžou se objevovat kloubní bolesti, proto dávat pozor na klouby. Zůstat v klidu, starat se o uvolněný dech. Nadměrný chlad může vyvolat potrat, nadměrná horečka může oslabit plod.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy žlučníku.

3. měsíc

Vyvarovat se chladu a horečce. Praktikovat lukostřelbu nebo se obklopit šperky – to ovlivní pohlaví dítěte, nebo přinejmenším posilní polaritu (pamatujme, že se jedná o klasický text z pradávné Číny). Jakákoliv léčba matky musí v sobě od této doby obsahovat „uklidnění plodu“. Aby se narodilo krásné dítě, měla by matka často koukat na krásné nefritové šperky. Pro dítě dobrého srdce, by měla co nejčastěji sedět v pokoji. Koncem tohoto měsíce se pro rozvoj pěkného a zdravého dítěte dělá mamince akupunktura a napichuje se bod Zhubin – KI 9.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy srdce.

4. měsíc

Nejíst králičí maso, jíst rýži, ryby a divoké husy, potom bude mít plod dost Qi a krve, uši a oči citlivé a dráhy neucpané. Matka má zůstávat v pokoji a neprochladnout.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy trojitého zářiče.

5. měsíc

Pokud stojíte za matkou a zavoláte na ní, když se otočí doleva, narodí se chlapec, když se otočí doprava, narodí se dívka. Rozhoduje se o temperamentu dítěte. Matka má dlouho spát, často se koupat, nosit čisté věci, lehko se vystavovat slunci. Jíst pšenici, hovězí maso. Nejíst příliš a nepospíchat. Nedoporučuje se moxa, horké zábaly a vysušující jídla.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy sleziny.

6. měsíc

Jsou cítit pohyby, u chlapce víc vlevo, u děvčátka víc vpravo. Tvoří se šlachy. Matka má přiměřeně cvičit, nezůstávat stále doma, chodit ven. Má se často dívat na pobíhající koně či psy a jíst maso divoce žijících zvířat. To dítěti zajistí silné šlachy, svaly a páteř. Plod může být často neklidný. Též koncem tohoto měsíce se dělá akupunktura a napichuje bod Zhubin - KI 9.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy žaludku.

7. měsíc

Matka obvykle bývá zdráva (dodržuje všechny pravidla), pokud se musí léčit, uplatňuje se zásada „utišit plod“. Matka má cvičit, natahovat klouby k podpoře oběhu Qi a krve, má dát pozor na vlhké prostředí. Nemá jíst syrová jídla, velmi se nekoupat, nenadávat, nekřičet. Dobře se oblékat.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy plic.

8. měsíc

Může docházet k neklidu plodu, co vyvolá u matky pocit tlaku na prsou, nechutenství a sladký pocit v ústech. Při léčbě se má harmonizovat žaludek a utišit plod. Matka má praktikovat pokojné dýchání, nemá se rozčilovat. To zajistí zářivou kůži u dítěte. Nepřejídat se.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy tlustého střeva.

9. měsíc

Matka může stále cítit tlak na prsou a mít nechutenství. Má jíst sladkou potravu, nosit uvolněný oděv a dát pozor na vlhkost.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy ledvin.

10. měsíc

Matka se má koncentrovat na spodní Dan Tian k podpoře mentální bystrosti plodu. „Když meloun uzraje, odpadne od stonku“.

Těhotenství je pod nadvládou dráhy močového měchýře.

 

Autor: Lucia Petriláková

 

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno